muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Marek Biliński

Twórczość Marka Bilińskiego wywodzi się z najlepszych wzorów muzyki klasycznej i romantycznej. Jego talent i wiedza łączą tradycję z nowoczesną wizją świata dźwięków.

Marek Biliński jako pierwszy w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jean-Michela Jarre'a, wykonał wielkie plenerowe koncerty muzyki i światła w Szczecinie (1993) i w Krakowie (1994), które oglądało łącznie blisko 50.000 widzów. Potem byly kolejne koncerty tego typu.

W plebiscycie czytelników branżowego pisma "Muzyk", Marek Biliński został uznany za najlepszego kompozytora i wirtuoza syntezatorów1995 r.

Jest jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów i multi-instrumentalistów, wykorzystujących nowoczesne, elektroniczne instrumenty klawiszowe. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Popularność na rodzimym rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem "Ogród Króla Świtu" oraz wideoklipem "Ucieczka z Tropiku", który przez telewidzów uznany został za najlepszy klip 1984 roku. W tym czasie miał już na swoim koncie kolejną "Złotą Płytę" oraz szereg koncertów w kraju i za granicą (koncertował m.in. w Berlinie, Hamburgu, Bremie, Pradze, Moskwie i Kuwejcie), zaś w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę - przez pięć kolejnych lat (1981-85) zajmował pierwsze miejsce.

Następne 4 lata 1986-90 spędził w Kuwejcie jako wykładowca w Akademii Muzycznej. Okres ten zaowocował kompozycjami z wpływami muzyki arabskiej. Z powstałych w tym okresie, w Polsce najbardziej znana jest fantazja symfoniczna "Twarze Pustyni". Utwór ten miał uświetnić obchody 30-lecia niepodległości Kuwejtu, lecz agresja Iraku uniemożliwiła realizację tego przedsięwzięcia. Po wojnie w Zatoce Perskiej "Twarze Pustyni" wraz z diaporamą artysty fotografika Jacka Woźniaka, reprezentowały Kuwejt na Światowej Wystawie EXPO'92 w Sewilli w Hiszpanii.

Po powrocie do kraju ponownie zajął należne mu miejsce w polskiej muzyce instrumentalnej. Oprócz kompaktowych reedycji wszystkich wydanych wcześniej albumów, nagrał kolejną płytę "Dziecko Słońca"- 94. Zainspirowana tą muzyką, choreograf Ewa Wycichowska, stworzyła balet "Dziecko Słońca", który wykonał Polski Teatr Tańca. Premiera odbyła się na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu pod koniec listopada 1995r.

Również nagrał m.in. recital dla TVP 2 pt. "Muzyczne Opowiadania", a jako kompozytor, muzyk i juror często gościł w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Jego muzyka pojawia się w filmach kinowych i telewizyjnych (m.in. "Przyjaciel Wesołego Diabła" i "Bliskie Spotkania z Wesołym Diabłem" w reżyserii Jerzego Łukaszewicza), jak również w teleturnieju -"Koło Fortuny", Gali Wręczenia Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego -"Fryderyk '96" i "Fryderyk '97" i na płytach CD-Rom w kraju i na świecie, głównie w USA "The Minden Pictures Collection".

Jest również twórcą muzyki teatralnej. Na szczególną uwagę zasługuje muzyka napisana wspólnie ze znanym kompozytorem Wojciechem Trzcińskim do dramatu "Brat Naszego Boga" Karola Wojtyły obecnego Papieża Jana Pawła II w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego.

W plebiscycie czytelników branżowego pisma "Muzyk", Marek Biliński został uznany za najlepszego kompozytora i wirtuoza syntezatorów 1995 r.

W listopadzie 1998 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie na koncercie z okazji 30-lecia pracy artystycznej Agnieszki Duczmal i jej Orkiestry Kameralnej "AMADEUS" wykonano po raz pierwszy utwór M. Bilińskiego "Refleksje I - Toscania, II - Loara, III - Bolero, IV - Sevilla" na orkiestrę kameralną i perkusję. Poszczególne części noszą nazwy miejsc gdzie koncertowała orkiestra A. Duczmal. Utwór ten spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.

Marek Biliński jako pierwszy w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jean-Michela Jarre'a, wykonał wielkie plenerowe koncerty muzyki i światła w Szczecinie (1993) i w Krakowie (1994), które oglądało łącznie blisko 50.000 widzów. Potem byly kolejne koncerty tego typu.

Należy odnotować te ważniejsze:
W lipcu 1996r. w Złotowie na festiwalu "Euro - Eko - Meeting" artysta wystąpił w międzynarodowym składzie na niezwykłym multimedialnym koncercie - "Początek Światła". Wśród muzyków m.in. byli: Hannibal Means (tenor) - USA, Sarhan Kubeisi (etniczne instrumenty perkusyjne) - Syria, Edyta Kulczak (mezzosopran) - Polska, Stanisław Skoczyński (instrumenty perkusyjne) - Polska i inni. Zostały wówczas wykonane i zilustrowane laserem, światłem i obrazem najważniejsze jego kompozycje. Koncert nagrała  w całości TVP 1, a emisja odbyła się 1 września 1996 r. To przedstawienie zostało uznane za jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych roku.

12 marca 2000r. w Gnieźnie odbył się koncert transmitowany na żywo w TVP 1 pt. "Gniezno - 2000 - Dźwięk - Ogień - Światło - Kolor". Uświetnił on odbywający się tam Zjazd Pięciu Prezydentów państw europejskich. Obok Marka Bilińskiego wystąpiło 11 muzyków. Specjalnie na ten koncert sprowadzono największe bębny w Europie. Z artystą grali m.in.: Michał Grymuza, Wojciech Pilichowski, Michał Dąbrówka, Piotr "Jackson" Wolski i inni.

21 czerwca 2003 r. w Gdańsku na Starym Mieście przy brzegu Motławy miał miejsce koncert multimedialny „Noc Świętojańska", w którym obok Marka Bilińskiego wystąpili: Piotr Cugowski, Marek Raduli, Mieczysław Jurecki, Mariusz "Fazi" Mielczarek, Tomasz Łosowski, Ryszard Bazarnik, Krzysztof Krzyśków. Całość uświetnili tancerze na łodziach.
 

Twórczość Marka Bilińskiego wywodzi się z najlepszych wzorów muzyki klasycznej i romantycznej. Jego talent i wiedza łączą tradycję z nowoczesną wizją świata dźwięków.

Obecnie kończy nagranie kolejnej płyty autorskiej.

Źródło: strona oficjalna artysty, materiał umieszczony za zgodą autora, więcej szczegółów na stronie
http://www.bilinski.pl/


 
Marek Biliński

« powrót