muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Barbara Zielińska-Van

Od najmłodszych lat interesuje się muzyką. Początkowo uczęszcza do Ogniska Muzycznego oraz Szkoły Muzycznej I stopnia. Instrumentem, na którym rozpoczęła swoją edukację muzyczną i któremu wierna jest do dnia dzisiejszego to fortepian. Po przerwie spowodowanej chorobą, trafia do katowickiej Akademii Muzycznej na wydział IV ( Ci którzy choć raz otarli się o tą Akademię, znają ów wydział doskonale). Jej pierwsze kompozycje powstają na początku lat 80-tych, i są to wówczas utwory głównie "na fortepian". Utwory te maja charakter jazzowy, ponieważ jazz staje się jej główna pasją.

W 1983 roku bierze udział w Warsztatach Jazzowych w Warszawie ( Klub "Stodoła"), a także dwukrotnie w Chodzieży. Repertuar kompozytorki oparty jest w tym czasie o standardy jazzowe, ale bardzo sprawnie udaje jej się również wplatać swoje własne pomysły i kompozycje.

Jej pierwszym muzycznym sukcesem jest złożona wówczas oferta studiów w bostońskiej Berklee College of Music. W trakcie studiów w Akademii powstają także utwory z gatunku tzw. muzyki poważnej współczesnej, jak również muzyki elektronicznej, która powoli staje się jej druga pasja muzyczną.. Podstawowym założeniem artystki jest chęć posiadania własnego studia nagrań dźwiękowych, w którym mogłaby realizować swoje muzyczne pomysły. I tak

w 1993 roku zakłada studio "Diaton", w roku 1999, studio zmienia nazwę na "B&T Records" i pod tym szyldem istnieje do dnia dzisiejszego będąc świadkiem wielu artystycznych inspiracji. Po nieprzemijającej fascynacji Keithem Jarretem, Oscarem Petersonem, Ellą Fitzgerald, nadszedł czas na fascynację Vangelisem, Tangerine Dream, J.M. Jarrem. Wspólnie z Wenancjuszem Ochmannem nagrywa swój debiutancki materiał muzyczny z kręgu muzyki elektronicznej zatytułowany "Wizje". Następnie kilka jej utworów umieszczonych zostaje na składance "El Pop Laid Back" (wyd. Paris Music), wreszcie przyszedł czas na materiał zatytułowany "Business Woman", również wydany przez oficynę Paris Music. To płyta na której znalazły się kompozycje zarówno Barbary jak i Sabiny Borner, jej koleżanki ze studiów, oraz drugiej połowy duetu Van& Borner.

Muzyka z obu płyt wykorzystywana jest i skomponowana z myślą o mediach. Utwory kompozytorki często pojawiają się jako oprawy muzyczne wielu programów telewizyjnych m.in. "Randka W Ciemno" , czy "Ktokolwiek Widział Ktokolwiek Wie..", filmów przyrodniczych, dokumentalnych i reportaży. Utwory Barbary bardzo często pojawiają się także, zarówno w lokalnych jak i ogólnopolskich stacjach radiowych.

W roku 2002 artystka nagrywa swoj pierwszy autorski projekt pt "Secret Garden", z ktorej to plyty,kompozycje trafiaja na zagraniczne radiowe playlisty, w tym samym roku realizuje wspolny projekt dla rodzimej niezaleznej wytworni Requiem,wraz z Lukaszem Pawlakiem "Nostalgia i Nadzieja".

Barbara juz od trzech lat prezentuje takze swoje kompozycje z gatunku muzyki wspolczesnej podczas corocznych festiwali "Muzyki Elektroakustycznej" w Bourges we Francji. Sa to: "5 Minut", "Antigravity 6" oraz "Tibet Bells".

Zespół powstał w 1995 roku, jako duet wykonujacy i komponujacy muzyke elektroniczną. Założyły go: Barbara Zielińska-Van i Sabina Borner. Obie artystki zainteresowały się tym gatunkiem muzyki podczas studiów na katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Ich kompozycje spotykały się z bardzo dobrym przyjęciem, prezentowane były niejednokrotnie w lokalnych stacjach radiowych oraz w audycjach autorstwa Jerzego Kordowicz w Pr III Polskiego Radia. Duet udzielał się także na koncertach, najważniejsze z nich to: Galeria "Ten Ta To" w Katowicach, "Wagary " w hali katowickiego "Spodka", "Music And Show" w Warszawie, "El-Izerie", "Teatr Korez", Pałac Szustra w Warszawie, itd. "Van i Borner" opracował także elektroniczne wersje polskich kolęd. W roku 2003 Van&Borner nagrywa swoją debiutancką płytę studyjną pt "Miracles", do nagrania której Panie zaprosiły gitarzystów solowego Marka Gorlitza, basowego: Darka Budkiewicza oraz wokalistkę Jolę Literską. Premiera płyty odbyła się na targach muzyki elektronicznej w Niemczech. Nowa, wspólna produkcja spotkała się z dobrym przyjęciem, parę utworów, znalazło się na radiowych plylistach na świecie, utwór "Shadow Dancing" otwiera też składanke brytyjskiego magazynu muzycznego "Sequences". Do utworu "Walking In Clouds" nakręcony zostaje clip, prezentowany m.in. w "Teleexpresie". W sierpniu 2003 roku zakończyła się współpraca z Sabiną, a zespół skrócił nazwę do VAN. Zmienił się także nieco styl wykonywanej muzyki, do elektroniki dodanych zostało wiele elementów rocka progresywnego. W marcu 2004 roku zespół gra wspólną trasę koncertową w Polsce z rosyjskim zespołem Romislokus.


Źródło: strona oficjalna artysty, materiał umieszczony za zgodą autora, więcej szczegółów na stronie
http://www.van.prv.pl/


 
Barbara Zielińska-Va

« powrót