muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Jean Michel Jarre

Jean Michel André Jarre urodził się w 1948r. Lyonie (Francja). Kiedy Jean miał pięć lat jego rodzice rozeszli się, ojciec wyjechał do Ameryki, a Jean Michel został u boku matki w Paryżu.

Już jako mały chłopiec pobierał lekcje muzyki jednak nie lubił swej nauczycielki gry na fortepianie. Na pewien czas zaprzestał nauki, by później samemu wrócić do muzyki. Jarre uczęszczał do Wyższej Szkoły im. Lucée Michelet w Vanves. Tam założył zespół Les Mystere IV i wygrał wraz z nim pierwszą nagrodę na paryskim festiwalu ulicznym.

W 1967r. założył grupę The Dustbins, która wystąpiła w części filmu Des Garcons Et Des Filles. Studiował w Paryskim Konserwatorium dla dzieci wykazujących duże uzdolnienia muzyczne. Studiował także prawo i nauki ekonomiczne. Gdy skończył dwadzieścia lat wstąpił do grupy muzycznej Pierre'a Schaeffera (Group de Recherches Musicales tzn. Grupa Badaczy Muzycznych) poszukującej nowoczesnych rozwiązań muzycznych (muzyka konkretna). Na uniwersytecie w Paryżu studiował literaturę.

W roku 1971r. kiedy miał 21 lat wydał pierwszą płytę autorską "The Cage - Erosmachine". Kiedy miał 24 lata wydał drugą, eksperymentalną płytę pt. "Deserted Palace" i skomponował muzykę do filmu Les Grandes Brulees. W roku 1976r. wydał płytę "Oxygene". Album ten, do dzisiaj pozostający największym sukcesem historii francuskiego przemysłu fonograficznego, przyniósł mu sławę. W listopadzie 1978r. ukazała się płyta "Equinoxe". W 1981r. ukazała się płyta "Magnetic Fields".

Jarre zaczął jeździć po świecie, zachwycając słuchaczy wielkimi widowiskami muzycznymi, elektronicznymi spektaklami typu "światło i dźwięk". Dwa koncerty w Chinach (Pekin i Szanghai) w 1981r. były wielkim sukcesem. Dwupłytowy album z zapisem tych koncertów stał się fonograficznym rarytasem. W 1983r. artysta wydał płytę "Music for Supermarkers" (muzyka powstała na potrzeby wystawy sztuki Orrimble) w jednym tylko egzemplarzu (oryginały taśm zostały zniszczone w obecności notariusza), który sprzedał na aukcji za cenę 69000 franków francuskich. Uzyskane pieniądze przekazał organizacji UNESCO. "Music for Supermarkets" odtworzono jeden raz w radiu Luksemburg. W listopadzie tego samego roku Jarre wydał składankę "The Essential". W 1984r. wydał kolejny album - "Zoolook" (przez krytyków uważany za najlepszy w karierze artysty).

W 1986r., po wydaniu płyty "Rendez-vous", Jarre zorganizował jeden z najbardziej spektakularnych koncertów w historii muzyki (Houston, Teksas). Koncert ten odbył się z okazji 150-lecia założenia miasta oraz 25-lecia mieszczącej się tam agencji kosmicznej NASA. W tym samym roku artysta spotkał się z papieżem Janem Pawłem II i zagrał na jego cześć koncert plenerowy w Lyonie (5 października). Oba te koncerty znalazły się na płycie "In Concert Lyon/Houston".

W 1988r. Jarre wydał album "Revolutions" i dał podwójny koncert w londyńskich dokach. W 1990r. wydał płytę "Waiting for Cousteau" poświęconą francuskiemu oceanografowi Jacques'owi Cousteau. W 1991r. artysta został redaktorem pisma "Figaro". W tym samym roku wydał składankę "Images". W 1993r. Jean Michel Jarre został nominowany na Ambasadora Dobrej Woli (Tolerancji i Młodych) UNESCO i wydał płytę "Chronologies".

25 maja 1994r. Jean Michel zostaje Kawalerem Legii Honorowej. W 1995r. wydana została płyta "Jarremix". W 1997r. Jarre wydał płytę "Oxygene 7-13", która stanowi swoisty dalszy ciąg płyty "Oxygene". Wtedy też po raz pierwszy przyjechał do Polski na zaproszenie Jolanty Kwaśniewskiej. 21 czerwca 1997r. zagrał koncert w katowickim spodku. Także w 1997r. Jarre wydał "Complete Oxygene - special edition". Był to album limitowany (po trzech miesiącach usunięto go ze sprzedaży). Zawierał m.in. biografię Jarre'a.

W 1998r. wydaje płytę "Odyssey trough Oxygene" - składankę remixów (wykonanych przez fanów) utworów z płyty "Oxygene 7-13". Do płyty dołączony był program JArKaos do oprawy wizualnej. Na przełomie roku 1999 i 2000 zagrał w Egipcie (pod piramidami) całonocny koncert-przedstawienie Twelve Dreams of Sun,. W styczniu 2000r. wydał album "Metamorphoses". W lipcu 2001r. Jarre zagrał koncert Akropolis w Atenach. W 2002r. artysta wydał płytę "Sessions 2000". 10 lipca 2003r. w Vip Room w Paryżu odbyła się prapremiera albumu "Geometry of Love" skomponowanego przez Jean Michela Jarre'a specjalnie dla tego klubu.

 

źródło AV nr 6/2004

http://astral.voyager.prv.pl/
« powrót