muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Radio Massacre International

W skład zespołu Radio Massacre International wchodzą Steve Dinsdale (Klawisze, instrumenty elektroniczne, instrumenty perkusyjne) Duncan Goddard (klawisze, instrumenty elektroniczne, gitara basowa) i Gary Houghton (gitara, klawisze). Do roku 1993 zespół tworzył zbiór kompozycji pełen improwizacji. Wybrane tematy zamieniają w konkretne utwory, zremasterowane przy pomocy cyfrowej obróbki dźwięku.

Pod koniec 1995, po zebraniu 30 takich utworów, wydają je na dwupłutowym wydawnictwie "Frozen North". Kompozycje te, po raz pierwszy, zostały zagrane przed publicznością na festiwalu Emma w Shieffield. Zespół również występuje w audycji radiowej BBC World Service, gdzie trafia do międzynarodowej publiczności. RMI miało własną stronę na długo zanim okazała się potrzebna, co zaowocowało dobrym kontaktem ze słuchaczami, wydawcami i stacjami radiowymi na świecie.

Rok 1996 muzycy okryli się sławą podczas występu w znanej europejskiej stacji MTV w programie Party-Zone, gdzie w sposób wybitny zaprezentowali grając na żywo fragment kompozycji, który nie posiadał rozpoznawalnego uderzenia. W tym samym miesiącu występują na żywo. Są pierwszymi artystami dającymi koncert w cieniu radioteleskopu w sławnym obserwatorium Jodrell Bank w Anglii.

Drugi album w karierze zespołu "Republic" oparty na improwizacjach muzycznych oraz album koncertowy "Knutsford In May" zostaje wydany po albumie "Organ harvest". Płyta "Organ Harvest" ma swoja premierę w 1997 roku na Festiwalu muzyki elektronicznej Klemdag w Nijmegen w Holandii, przed największą w historii zespołu publicznością. W tym samym roku rodzi się pomysł wydawania oddzielnej serii muzyki na nośniku CD-R, prywatnych nagrań, by zostać w zgodzie z płodną przeszłością zespołu.  Na CDR ukazało się 9 albumów i ich liczba z kazdym dniem rośnie...

Napędzeni pasmem sukcesów, nagrywają mocny sekwencerowy album pełen "atmosfery". Wydają dwupłytowy album "Borrowed Atoms" (uzupełnione zostaje materiałem wydanym na CDR "Bothered Atmos" oba wydawnictwa to zapis jednej sesji nagraniowej, ponad trzy godziny muzyki na najwyższym poziomie).

W 1999 nagrany "Maelstorm", 70-minutowy kawałek,  na którym zawarte są pomysły kształtujące się podczas sesji nagraniowych zespołu. Krążek zostaje wydany podczas trwania trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych trzy lata pożniej.

Rok 2000 to czas koncertów. Występują m.in. na Festiwalu Alpha Centauri w Holandii oraz kolejny koncert w Jodrell Bank w Anglii. Muzyka RMI pojawia się w Telewizji BBC, w programie "Don't Look Down" o radioteleskopie Jodrell Bank. Przed końcem roku zostają wydane kolejne albumy - koncertowy "Upstairs Downstairs" i albumy zawierające archiwalne materiały: "The God Of Electricity" i "Zabriskie Point".

Rok 2001 przynosi udział zespołu podczas Hampshire Jam na południu Angli, wybrane fragmenty materiału występujących artystów zostają uwiecznione na CD "Hampshire Jam Preserved". Album stydujny "Planets In The Wires" jest pierwszym wydawnictwem jakie ukazuje sie już we własnej wytwórni - Northern Echo, która zbiera wiele pozytywnych opinii. Northen Echo koncentruje się na odkrywaniu świerzych pomysłów w mrocznej intuicyjnej elektronice i muzyce neo-klasycznej.

Listopadzie 2002 RMI daje pierwsze koncerty w Stanach Zjednoczonych. W Kaliforni otwierają pierwszy wieczór koncertów na festiwalu Progrest, który to był transmitowany na żywo w radiu KXLU w Los Angeles. Na wschodnim wybrzeżu występowali też na The Gathering w kościele św. Marii w Filadelfii, tego samego wieczoru dali dwu i pół godzinny występ na żywo w audycji "Star's End" w radiu WXPN.

Ciężka praca przy przygotowywaniu sesji do gry na żywo, przy prawdziwej perkusji i gitarze basowej, przynosi efekt w postaci wydania CDR "Greenhousing", który zapisem tych osiągnięć, nagrany w słonecznym Stockport.

W 2003 wracają na koncerty do Anglii by dać pierwszy koncert w National Space Centre w Leicester, gdzie otwierają wsześniowy festiwal muzyki elektronicznej E-Live w Eindhoven w Holandii. Wtrącając elementy Prog/Krautocka do bardziej ustatkowanej elektroniki znowu przekraczają swoje horyzonty, będąc w swoim żywiole.

Dwupłytowe wydawnictwo RMI "Solid States" to rezultat występów zespołu podczas trasy koncertowej w 2002. Jest to zapis nagrań z koncertów które miały miejsce na obu wybrzeżach Ameryki.

 

Przetłumaczone za zgodą RMI

 
Redakcja mooza.pl
październik 2004

« powrót