muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

E=motion (Jacek Spruch)

E=motion to solowy projekt Jacka Sprucha, obecnie szefa niezależnej oficyny Underwater Music i producenta promocyjnych płyt pod szyldem Global Attack Productions.

Jacek Spruch, ur. 27.05.1976r., absolwent filologii angielskiej, wykształcony muzycznie, pochodzi z Krotoszyna. Początkowo zaczął on eksperymentować z syntezatorami, gdy zainteresowała go kompozycja w szkole muzycznej.

Niedługo później jego muzyka zabrzmiała podczas kilku występów warsztatów parateatralnych w jego rodzinnym mieście. Z tej współpracy pochodzi solowy materiał CANYON OF APPEASEMENT, który został entuzjastycznie przyjęty po obu stronach Atlantyku. Niemniej jednak, Spruch czuł się ograniczony przez brak odpowiedniego sprzętu. Syntezatory, których używał ograniczały możliwości realizacji jego pomysłów. Ale kiedy zaczął korespondować z Markiem Ashby'm, odkrył jak w pełni wykorzystać swój talent.
Zarówno Spruch, jak i Ashby byli członkami nie istniejącego już fan klubu Tangerine Dream (TDIFC). Zainteresowanie muzyką TD zapoczątkowało korespondencję między nimi. Kiedy okazało się, że obaj są muzykami, pojawiła się możliwość stworzenia wspólnego, oryginalnego materiału.

Ashby chętnie podjął się nowego twórczego wyzwania. Tak narodził się zespół ESP.
Muzycy w końcu spotkali się w New Hampshire, w USA, w czerwcu 1994 roku by stworzyć podstawowe struktury utworów, które miały znaleźć się na płycie THE GATE. Przez kolejne lata wymieniali oni korespondencyjnie nuty i kasety, aż w końcu w styczniu 1996 roku album został skończony.
Większość materiału THE GATE zawiera stworzone przez Sprucha struktury sekwenserowe z kolejno dogrywanymi instrumentami i improwizowanymi solówkami Ashby'ego.

Materiał, jak to często bywa, poszedł do szuflady. Dopiero w 2001 roku doczekał się wydania. Był to główny bodziec do założenia oficyny Underwater Music.

Podczas pobytu na studiach we Wrocławiu, Jacek, poza komponowaniem własnej muzyki, zaczął grać w różnych rockowo-eksperymentatorskich formacjach. Zaczął od gry na klawiszach, ale szybko przeszedł na grę na basie a czasami na gitarze elektrycznej i perkusji. Materiał z tych sesji to jedynie niepublikowane nagrania z prób, jednak zdobyte doświadczenie pozwoliło wzbogacić warsztat muzyka.

W 2002 roku muzyk kończy prace nad swoim solowym krążkiem - „Infinite Motion". Album zyskał pochlebne opinie zarówno w kraju jak i za granicą. Obecnie, podobnie jak płyta ESP, jest również wydawany przez niemiecką oficynę Syngate (www.syngate.net)

Kolejnym dokonaniem, do której wydania przyczynił się Jacek Spruch była płyta Solitude - ‘Ambient Guitar'. Album powstał przy udziale jego kolegi ze studiów, Jerzego Jury, grającego na gitarze. Muzycy zaprezentowali eksperymentalny album oparty o nietypowe, własne próbki gitar wykorzystane do stworzenia  ambientowych brzmień. Na albumie ponadto pojawiają się gitarowe solówki Jury i delikatne syntezatorowe pady Sprucha. Album, ze względu na swój eksperymentalny charakter, nie wzbudził jednak większego zainteresowania.
Drugi album E=motion, „A Dream Within A Dream", został ukończony już po przeprowadzce do Gdyni. Jest on jeszcze bardziej dynamiczny i zróżnicowany. Poza tym pojawiają się stałe elementy warsztatu muzyka: nawarstwione, hipnotyczne sekwencje i energiczne solówki. Nieprzemijające echa szkoły berlińskiej egzystują w świeżej, oryginalnej formie, wychodzącej poza utarte schematy. Utwory pokazują ewolucję, jaką przeszedł Jacek; charakteryzują się swobodą gry oraz różnorodnością brzmienia. Nowa płyta stopniowo zyskuje uznanie wśród fanów i krytyków muzyki elektronicznej.

Latem 2004 roku Spruch kończy prace nad swoim trzecim solowym albumem, Re-trance-mission. Płyta z założenia jest bardziej spójna stylistycznie i nawiązuje w dużym stopniu do klasycznego Berlina.

Wbrew pozorom instrumentarium muzyka nie jest rozbudowane. Używa on leciwego Rolanda D-10 jako klawiatury sterującej oraz modułu E-mu Morpheus oferującego dynamiczne brzmienie. Sercem warsztatu jest Cubase VST pracujący na wydajnym komputerze. Dodatkowo muzyk używa zbioru zsamplowanych brzmień różnych instrumentów oraz syntezatorów programowych.
Jacek sam zajmuje się masteringiem oraz oprawą graficzną wydawanych płyt. Jego oficyna Underwater Music wydała dotychczas ponad 10 płyt z różnymi odmianami muzyki elektronicznej.

Poza tym, Jacek Spruch oferuje swoje usługi w zakresie tworzenia muzyki do gier, prezentacji multimedialnych i innych form wizualnych.

Najnowsza propozycja Jacka Sprucha to usługi pod szyldem Global Attack Productions. Wychodzi ona naprzeciw debiutującym twórcom, szukającym możliwości realizacji profesjonalnej płyty demo.

Biografia uzyskana dzięki uprzejmości artysty.

(pażdziernik 2004)


Niestety 23 stycznia 2014 roku Jacek Spruch zginął tragicznie.

Jacek Spruch
Zobacz również w dziale wywiady:
E=motion (Jacek Spruch), październik 2004

« powrót