muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Archiwum wiadomości

Światełko dla Ojca Świętego

Światełko dla Ojca Świętego

Dodano: 2009-03-26, przez Marqs
"Światełko dla Ojca Świętego" to widowisko plenerowe pamięci Janowi Pawłowi II w reżyserii Janusza Dariusza Telejko. W ogrodzie przy pomniku Jana Pawła II, przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie.

Wystąpią:

Przemysław Witucki  - instrumenty klawiszowe i efekty specjalne

Aleksandra Ornułkowicz - akompaniament

Joanna Pietrasiewicz - recytacja

Natalia Rubiś - sopran - śpiew

Marek Kupczyński - baryton - śpiew

Janusz Dariusz Telejko - narracja i prowadzenie.

Program p.t.: "Światełko dla Ojca Świętego" jest widowiskiem plenerowym, na które składają się kompozycje Przemysława Wituckiego na instrumenty klawiszowe i elektroniczne, teksty poetyckie Karola Wojtyły i Jana Pawła II, utwory muzyczne G. Bizeta, P. Mascagniego,  G. Cacciniego i S. Moniuszki.

Koncert połączy tradycję z nowoczesnością - zostanie oparty na atrakcyjnej idei widowiska światła i dźwięku.  Utwory poetyckie i muzyczne mistrzów muzyki poważnej, zostaną połączone  z muzyką elektroniczną, dla której opisem będą slajdy prezentowane ( wyświetlane rzutnikiem ) na ścianie budynku parafialnego. Slajdy będą dotyczyły skrótowej historii życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

O godz. 21.37, w godzinie przejścia Ojca Świętego do Domu Ojca widowisko zakończy wspólne - razem z publicznością - odśpiewanie "Barki" - ulubionej pieśni Jana Pawła II i zapalenie symbolicznego "Światełka dla Jana Pawła II" - świeczek, które widzowie przyniosą ze sobą.

Pragnieniem reżysera jest aby koncert ten uobecnił ideę pontyfikatu Jana Pawła II - słowa "Nie lękajcie się i otwórzcie drzwi Chrystusowi". Wyrazem tego będzie forma koncertu, która ma symbolizować otwarcie Jana Pawła II na człowieka - a co za tym idzie także na nowoczesność, w której upatrywał pole do ewangelizacji. Stąd połączenie muzyki elektronicznej - przyciągającej zazwyczaj młodego odbiorcę, z dziedzictwem muzyki poważnej. Ma to symbolizować doskonałość Bożego Ducha, który objawia się we wszystkich dziedzinach twórczości człowieka.

Zakończenie koncertu będzie jednocześnie jego kulminacyjnym momentem - symbolizującym Spotkanie Jana Pawła II z Bogiem Ojcem 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 i towarzysząca temu milionów wiernych w odchodzeniu Papieża. Wspólny śpiew i wspólne zapalenie światła odpalonego od świecy przy pomniku Jana Pawła II będzie znakiem naszej pamięci, wierności i gotowości podjęcia wezwania o którym mówił Jan Paweł II.

Od redakcji

Jesteśmy z Wami od grudnia 2004 roku!

Tak, niedługo pstryknie nam 9 lat. Wiele się pozmniało, jednak strona jest wierna el-muzyce i swoim fanom. Chcielibymy podziękować wszystkim, z którymi jesteśmy i dla których ten serwis powstaje. Jak widać zachowaliśmy swój niekomercyjny charaker mający na celu jedynie popularyzację klasycznej muzyki elektronicznej w internecie.

Czy chcemy się rozwijać - tak. Piszcie do nas. Napiszcie czego nam brakuje, co warto promować. Jak często nas odwiedzacie i jaką muzykę tworzycie lub chcielibyście tworzyć.

Zapraszamy

czytaj więcej...