muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Mike Oldfield - Tr3s Lunas

Mike Oldfield

Tr3s Lunas

rok wydania: 2002

Kolejny eksperyment z interaktywnością wizji muzycznych wynikał z fascynacji Oldfielda komputerami i grami komputerowymi. Oldfield poszedł dalej niż na SOTDE pracując nad projektem multimedialnym nazwanym „Interactive Video Album", gdzie użył mocy komputerów do rendedronowania grafik 3D, które miały w danym momencie uaktywniać odpowiednią porcję jego muzyki aby można się przez to rozkoszować nią w dwójnasób. Tak więc opowieść o lądzie z trzema księżycami to swoisty soundtrack zrealizowany do gry stworzonej pod dyktando Mike'a. Muzykę dostrojono do odwiedzanych podczas gry miejsc. "MusicVR Tr3s Lunas Game" to stworzona bez przemocy muzyczna przygoda, wędrówka poprzez miasta i i pustynie, gdzie spotykamy koty, delfiny skorpiony, zaprojektowana jako pierwsza część gier komputerowych MusicVR.
W sprzedaży pojawiła się jako pojedyńcze wydawnictwo z muzyką i interaktywny CDROM na dwóch krążkach. Muzycznie oba są identyczne do utworu 12, po nim różnią się dodanymi miksami. Na tej płycie odszedł (ale nie porzucił - „To Be Free") od new age'owych klimatów zbliżając się za to do chill out'u ( wzorcowy „Return To The Origin"). Wolne, pozbawione agresywności kawałki wyposażone w pasaże wyluzowanych relaksacji są idealne jako podkład do prac domowych. Ta kolekcja krótkich instrumentalnych utworów wyróżnia się prostotą ale mimo, że to soundtrack brzmi jak porządnie skonstruowany album. W kontraście do innych ibizowskich realizacji jest bardzo dojrzały z ciekawym, przestrzennym brzmieniem. Wskazuje spokojną ścieżkę życia, w warstwie dźwiękowej kładąc nacisk na pastelowe brzmienie gitary i błyskotliwą atmosferę co można odebrać jako osobiste refleksje ze wskazania radości wypływającej z nie materialistycznego życia. Każdy utwór nosi piętno indywidualności. Pojawia się też siostra Oldfielda, Sally pierwszy raz od czasów „Incantations" i to nie tylko w wokalu „To Be Free". Sally nagrała również mówione instrukcje do gry Music VR - niektóre zostały zsamplowane i włączone do płyty.
Otwierający „Misty" doczekuje się wariacji już w drugim utworze „No Man's Land" i w „Tres Lunas". Szkoda że Oldfield znów pokusił się o tworzenie różnych wariacji tego samego utworu co odbieram na in minus. Z drugiej zaś strony się mu nie dziwię gdyż zwiewna, subtelna melodia opierająca się na ciekawej solówce na sax wspomagany przez fortepian czaruje każdego swym powabem. „Landfall" aż prosi się intensywniejsze wykorzystanie instrumentarium, o dodanie linii basowej , instrumentów perkusyjnych pod koniec utworu. Zaś najbardziej gitarowy jest „Turtle Island" notabene kolejna przepiękna melodia ze smakiem zaaranżowana. Zaskakuje „Daydream" gdzie pierwsze miejsce uzyskuje fortepian a gitara pojawia się na chwilę w tle. „Thou Art in Heaven" oparto na kawałku z berlińskiego koncertu na millennium znanego najpierw jako „Berlin 2000" później jako „Art in Heaven" ( nazwa firmy która organizowała koncert i pokaz świateł ).
Wreszcie "To Be Free". "Czasem jesteśmy sami, bez ochrony nie wiedząc którędy pójść i nagle dociera do nas pewien rodzaj czarów nie wiemy jak ani dlaczego ale pewnego dnia potrafimy latać. Moim życzeniem jest być wolnym, dzikim, jak dziecko". Wiem ze utwór ten brzmi w zestawieniu z new agowym tekstem infantylnie ale jest w nim coś takiego, nie wiem, czy to głos Sally, czy coś innego że brzmi bardzo autentycznie przez co mocno mnie do dziś porusza do tego stopnia ze to mój ulubiony kawałek Oldfielda dystansujący nawet „Shadow On The Wall" a równorzędny „Five Miles Out"...
Oldfield udanie łączy podkłady gitarowe i keyboardy w kosmicznych kołysankach wspomaganych ciekawymi aranżacjami. Tą płytę trzeba odkrywać powoli, kilka przesłuchań pozwala dojść do konkluzji że jest naprawdę przeurocza i godna określenia: gorąco polecam.(8.88/10)

Mike Oldfield Electric Guitars, Spanish Guitar, Bass Guitar, Synthesisers, Mandolin, Grand Piano, production
Assistant Engineer: Ben Darlow
Vocals: Sally Oldfield (spoken)
Amar
Jude Sim
Percussion programming: Philip Lewis
Thomas Süssmair
Recorded at Roughwood Studios, with additional parts at Plan 1 Studios, Munich

1. Misty (4:00)
2. No Mans Land (6:10)
3. Return To The Origin (4:41)
4. Landfall (2:22)
5. Viper (4:35)
6. Turtle Island (3:43)
7. To Be Free (4:23)
8. Fire Fly (3:39)
9. Tr3s Lunas (4:37)
10. Daydream (2:17)
11. Thou Art In Heaven (5:24)
12. Sirius (5:50)
spawngamer

« powrót