muzyka elektroniczna, el-muzykamoog

Jean Michel Jarre - Aero

Jean Michel Jarre

Aero

rok wydania: 2004

Jean Michel Jarre to jeden z "wielkich", którzy rozsławili muzyke elektroniczną poprzez wielkie koncerty typu światło i dżwięk sławne na całym świecie.

Koncówkę roku 2004 można uznać za przełomową, jako iż Jarre nagrał płytkę pełną swoistych retrospekcji w zupełnie nowym wymiarze dźwięku. Płyta "Aero" to skrót od "Anthology Of Electronic Revisited Originals".
Pierwsze wrażenia słuchowe jak najbardziej pozytywne, album "Aero" zaskakuje. Utwory na CD, mimo że znane (nie mam na myśli nowych kompozycji), zostały poddane "tangetyzacji" i zupełnie na nowo zagrane i zaaranżowane.

Oxygene 2 z zupełnie nową dynamiką, Oxygene 4 zyskało kilka nowych ciekawych "pomysłów", Equinoxe 3 - po prostu piękny, zawsze miałem słabość do tej kompozycji, ale nowy Equinoxe 3 jest na swoj sposób "kosmiczno-berliński" porwał mnie bez reszty swoim klimatem.
Podczas słuchania "nowych wersji" zastanawiałem się, ileż razy można słuchać Equinoxe i Oxygene wniosek - można dekadami. Nowe aranżacje straciły troszkę swój "kosmiczny klimat" ale z pewnością pomogą zbudować most pomiedzy pokoleniami słuchaczy.

Troszkę o nowych kompozycjach. "Aero Opening" - krótki pełen interesujących efektów dźwiękowych, tytułowy "Aero" dynamiczny zawierajacy motyw zaczerpnięty z płyty "Metamorphoses" z utworu "Je Me Souviens". "Aerology" to swoista dynamiczna zabawa dźwiękami. "Aerozone" bardzo rozpędzony utwór -  widać po nowych kompozycjach ciągotki Jarra do utworów pełnych ekspresji tchnących dynamiką.

Reasumując "Aero" to bardzo dobry album. Jarre napisał swoją muzyczną historię od nowa. Wrażenia słuchowe w zupełnie w nowym wymiarze i choćby dlatego jest to pozycja obowiązkowa. Płyta CD jest nagrana w dźwięku super-stereo, natomiast DVD można odsłuchać w 5.1. DTS, Dolby AC3 oraz PCM 9624 KHz Stereo.

P.S. Warto poszukać "rozbieżności" cenowych w sklepach cena najcześciej spotykana to około 90 złotych ale jak sie poszuka to można nabyć album taniej nawet o 25zł! Kwestię ceny płyty "Aero" pozostawiam bez komentarza.

 
Yaroo

« powrót